“O, sizin için kulakları, gözleri ve gönülleri inşa edendir; ne az şükrediyorsunuz.” Mü’minun 78)

 

Katarakt; Gözün içinde yer alan, sinir ve damar içermeyen mercek üzerinde bulanık kısımların oluşması, saydamlığını kaybetmesi, kahverengi ve sarı renklenmelerin oluşmasıyla ortaya çıkan, görme duyusunun azalması ile sonuçlanan hastalıktır.

Yaşlılık hastalığı olarak bilinen katarakt hastalarının %90’ı 60 yaşın üzerindedir. Fakat bu Dünya üzerindeki gelişmişlik göstergelerine, beşeri ve coğrafi durumlara göre değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik, zorlu iklim ve kötü hayat koşullarının olduğu, tedavi imkânlarının yetersiz kaldığı coğrafyalarda daha yaygın olarak gözlemlenmektedir. Özellikle Afrika Kıtasının geri kalmış Nijer, Kenya, Pakistan, Lübnan, Somali, Yemen, Moritanya, Tanzanya, Kongo DC, Sudan, Uganda, Kamerun, Mali gibi ülkelerinde ve Çeçenistan, Afganistan ve Bangladeş gibi yeterli kaynak ve imkânların bulunmadığı ülkelerde genç denecek yaşlarda hatta bebeklerde dahi görülmektedir.

Göz aydınlığı olmak isterseniz, bir katarak ameliyat bedeli 2.000 ₺‘ dir.

Dünya üzerinde İki Milyar İki Yüz Milyon (2 200 000 000) göz rahatsızlığı olan hasta olduğu biliniyor. Bunun 94 Milyonunu ülkemizde kolayca tedavi edilebilen katarakt hastaları oluşturuyor. Bu rakamın büyük çoğunluğu ise Afrika başta adını andığımız ülkelerde yaşıyor. Günümüzde gelişen teknolojilere, kolayca yapılabilen ameliyatlara rağmen özellikle Afrika’da insanlar katarakt hastalığını bir kader olarak kabul ediyor ve kabulleniyorlar idi. Ne zaman ki: Türkiye’den Gönüllü Kuruluşlar bölgede hayırseverlerin desteği ile diğer sağlık imkânlarının götürdükleri gibi katarakt ameliyatlarını da yapmaya başladıktan sonra. Görmeyen gözler görmeye başladı.

Siyahareketi Derneği Gönüllüleri olarak; Samsun Merkezli iyilik çalışmalarımıza 2005 yılından beri devam etmekteyiz. 2012 yılında Siyahareketi Derneğimizi resmi olarak kurduktan sonra uluslararası yardım çalışmaları yapan kuruluşlarla protokol ortaklıkları yaparak diğer iyilik çalışmalarında olduğu gibi katarakt ameliyatları için de insanlarla dayanışma içerisinde olduk.

Bu çalışmalarımıza hali hazırda devam etmekteyiz. Son olarak 25-30 Ağustos tarihlerinde Afrika Mali’de gerçekleştirdiğimiz ameliyatlar ile devam ettik.

Dönemsel olarak katarakt ameliyatlarını yapılmasını önemsiyor ve en azından senede 1 kez olsun bunu gerçekleştirmek için çaba harcıyoruz.

Biliyoruz ki: biz görmekte zorluk çeken kardeşlerimizin varlığını görür isek onlar da görecekler ve bir insanın karanlık dünyasını aydınlatarak birçok insanın hayatına dokunmuş olacağız.

İnanıyoruz ki: Rabbimizin bize bahşettiği görmek nimeti çok önemlidir. Bizler görmek nimetinin şükrünü değil gözlerimizi koruyan kirpiklerimizin dahi şükrünü eda edebilmekten aciz insanlarız. Bu vesile ile şükrümüzü bir şekilde Rabbimizin rızasına uygun olarak eda edebileceğimizi düşünmekteyiz. O halde her sene en az bir kişinin gözlerini açtırmak için infak etmeye bugünden başlamak ne güzel bir iyilik olacaktır.

Bugün bir iyilik yapmak ister misiniz?

Bağışta bulunarak hayır köprüsünde beraber yürümek isteriz.

İyilik kervanında beraber yol alalım.

Aramıza katılarak ihtiyaç sahiplerinin yardım çağrılarına birlikte cevap verelim.